10.01.2023

“Okul Öncesi Dönemdeki Çocukların Gözlemlenmesi–Yönlendirilmesi ve Özel Eğitimle İlgili Toplumsal Farkındalığın Artırılması" Konulu Seminer

Şahinbey ilçe milli eğitim müdürlüğü Rehberlik Araştırma Merkezi Özel Eğitim Birimi görevlileri tarafından “Okul Öncesi Dönemdeki Çocukların Gözlemlenmesi-Yönlendirilmesi ve Özel Eğitimle İlgili Toplumsal Farkındalığın Artırılması” amacıyla Şahinbey, Şehitkamil ve Oğuzeli ilçelerimizde 4-6 yaş Kur’an kurslarında görev yapan öğreticilere yönelik seminer gerçekleştirildi.

Açılış konuşmasını yapan il müftü yardımcısı Hayriye AYDIN 4-6 yaş grubundaki çocukların yetişkinlerden ayrı bambaşka bir dünyaları olduğunu ve o dünyaya girebilmek için farklı bir dil ve farklı yöntemler kullanmak gerektiğini belirtti. Çocukların gelişim özelliklerini, psikolojik durumlarını bilmeden verilen bir eğitimin onları olumsuz etkileyebileceğini hatta olumsuz tutumlar geliştirmelerine sebep olacağını bu nedenle okul öncesi dönemde doğru, güvenilir ve sistematik bir şekilde sağlıklı bir ortamda verilen eğitimin çocuklar açısından kritik bir önem taşıdığından böyle bir semineri gerçekleştirdiklerini ifade etti.

Şahinbey Rehberlik Araştırma Merkezi Özel Eğitim Eğitmeni İbrahim ÇELİK, Osman ÖZAYDIN, Rehber Öğretmenler Tugay TÜRKER ve Mehmet Emin MAMATOĞLU tarafından otizm, down sendromu, dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu (DEHB), kekemelik, dil ve konuşma bozukluklari gibi herhangi bir rahatsızlık ya da özel bir durum sebebiyle içinde bulunduğu gelişim döneminin görevlerini yerine getiremeyen veya getirmekte zorlanan çocukları fark etmek ve onların gelişimini ve öğrenmesini destekleyecek bir ortam hazırlamanın önemi ile ilgili sunumlarını gerçekleştirdiler.

Semineri ilgiyle takip eden Kur’an kursu öğreticileri alanda karşılaştıkları bunun gibi sorunlar karşısında neler yapmaları gerektiği konusunda cevaplar aldılar. Program eğitmenlere hediye takdimi ile sona erdi.