08.10.2021

Diyanet İşleri Başkanımız Prof.Dr.Ali ERBAŞ,Gaziantep İl Müftülüğü Gençlik Merkezi’nin temelini attı

Açılış ve selamlama konuşmasını yapan İl Müftümüz Dr.Hüseyin HAZIRLAR; "İlimizde göreve başladığımızda hayallerimizin en önemlilerinden birisi de gençlerimiz için cazibe merkezi olabilecek, onlara hizmet edebileceğimiz bir mekanın, merkezin olması idi. Şimdi bugün bu hayalimizi Hayırsever Eruslu ailemizin ve de yeri Müftülüğümüze tahsis eden Şahinbey Belediyemizin destekleri, sayın Valimizin himayeleri ile gerçekleştirmek için bir aradayız. Muhterem Diyanet İşleri Başkanımız bizlere her zaman gençlik hizmetlerinde yol gösterici oldu ve bugünkü temel atma törenine teşrifleriyle de bizleri, ilimizi onurlandırdı. Muhterem Başkanımıza ve tüm katılımcılara şahsım ve mesai arkadaşlarım adına şükranlarımı sunuyorum dedi.

Gaziantep’te Eruslu Diyanet Gençlik Merkezi’nin temelini atan Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, “Diyanet İşleri Başkanlığı olarak. 150 bine yakın hocamızla, Kur'an kursu öğretmenlerimizle, imamlarımızla birlikte çocuklarımıza, gençlerimize ve ailelerimize hizmet etmeye çalışıyoruz” dedi.

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Gaziantep Şahinbey İlçesi’nde inşa edilecek Eruslu Diyanet Gençlik Merkezi’nin temelini attı.

Gaziantep İl Müftülüğünün düzenlediği temel atma töreninde konuşan Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, 7'den önce de 70’ten sonra da toplumun bütün kesimlerine hizmet etmeye, anayasanın kendilerine vermiş olduğu görevle toplumu din konusunda aydınlatmaya çalıştıklarını söyledi.

Başkan Erbaş, Diyanet İşleri Başkanlığı olarak cami ve Kur’an kursu hizmetlerinin yanında bir de gençlere yönelik hizmetler yaptıklarını ifade ederek, “Bugün ülkemizin bütün illerinde, bütün ilçelerinde Gençlik Koordinatörlerimizle adeta gençlerimizi kucaklıyoruz. Hiç ayrım yapmadan. Saflarımıza herkesin girmesini arzu ediyoruz. Bu faaliyetlerimizi daha nitelikli, daha profesyonel yapmak için işte buradaki Gençlik Merkezimiz gibi yüzlerce gençlik merkezimizde gençlerimizin yanında oluyoruz.” diye konuştu.

“Rabbinin rızasına göre hareket etmeye çalışan bir gençliğe sahip olmak en büyük zenginliktir”

Türkiye’nin genç nüfusunun bir çok ülkenin toplam nüfusundan daha fazla olduğuna dikkati çeken Başkan Erbaş, şöyle konuştu:

“Bu bizim için en büyük zenginlik. Bir ülkenin ahlaklı, ilkeli, barışı, huzuru, birlikte yaşama tecrübesini her şeyin önünde tutan, Rabbinin rızasına göre hareket etmeye çalışan, Peygamberini tanıyan, Kitabını tanıyan bir gençliğe sahip olması en büyük zenginliktir. Bütün hazinelerin, bütün zenginliklerin önünde gelir, öncesinde gelir. İşte Türkiye böyle bir hazineye sahip, böyle bir genç nüfusa sahip. O zaman iş bize düşüyor. İş, vazife başında olan yetkililere düşüyor. Bu sorumluluğu biz üzerimize aldık Diyanet İşleri Başkanlığı olarak. Tüm müftülüklerimizle, il müftülerimiz, ilçe müftülerimiz, 150 bine yakın hocamızla, Kur'an kursu öğretmenlerimizle, imamlarımızla birlikte çocuklarımıza, gençlerimize, ailelerimize hizmet etmeye çalışıyoruz.”

“Ülkemizin tüm yükseköğrenim öğrenci yurtlarında Manevi Rehberlerimiz gençlerimize hizmet ediyor”

Başkan Erbaş, Türkiye’de 438 noktada Diyanet İşleri Başkanlığının Aile İrşat Bürolarının olduğunu dile getirerek, “Her Aile İrşat Büromuzun başında bir İlahiyat Fakültesi hoca hanım bulunuyor. Problemi olan aileler gelsin de problemlerini dinleyeyim demiyor. Kendisi zaman zaman mahalle mahalle dolaşıyor. Bir yerde bir problem varsa, problemli bir aile varsa gidiyor, o aileyi ziyaret ediyor, manevi rehberlik yapıyor. Manevi Rehberlerimiz aynı zamanda Gençlik Merkezimizde vazife yapacağı, hizmet edeceği gibi aynı zamanda ülkemizin tüm öğrenci yurtlarında, yükseköğrenim öğrenci yurtlarında Manevi Rehberlerimiz gençlerimize hizmet ediyor.” şeklinde konuştu.

“Bizim mücadelemiz iyilik mücadelesidir”

Kurumların işbirliği içerisinde çalışmasının önemine dikkat çeken Başkan Erbaş, şunları söyledi:

“Birlikte çalıştığımız zaman çok güzel başarılara imza atıyoruz. Kurumlar arası işbirliği ne kadar önemli. “Hepiniz toptan Allah’ın ipine sımsıkı sarılınız. Ayrılıp bölünmeyiniz. Tefrikaya düşmeyiniz.” İstiklal marşımızı büyük bir coşkuyla hep okuruz ya. İstiklal marşı şairimiz Mehmet Akif Ersoy bu ayeti kerimeyi şöyle tercüme ve tefsir ediyor; “Girmeden tefrika bir millete düşman giremez. Toplu vurdukça yürekler. Onu top sindiremez.” Bizim milletimizin yürekleri toplu vurduğu zaman toplarla bizi sindirmeye çalışanların topları kendilerine döndü. İnşallah bugünde böyle düşünenler varsa onların toplarını kendilerine döndürecek olan bizim birliğimizdir, beraberliğimizdir, çocuklarımıza, gençlerimize, ailemize hep birlikte sarılmak, hizmet etmek, onları dürüst insanlar olarak yetiştirmek, iyi insanlar olarak yetiştirmektir. İnancımızın amacı da budur. Bizim mücadelemiz iyilik mücadelesidir. Allah iyileri sever.”

Başkan Erbaş, gençlik merkezinin yerini tahsis eden Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu’na ve yapımını üstlenen Kahraman Eruslu’ya teşekkür etti.

Törene, Gaziantep Valisi Davut Gül, Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Osman Tıraşçı, Eğitim Hizmetleri Genel Müdürü Kadir Dinç,Gaziantep Milletvekilili Derya Bakbak, TDV Mütevelli Heyeti 2. Başkanı İhsan Açık, Gaziantep İl Müftüsü Dr. Hüseyin Hazırlar, Şahinbey Kaymakamı Tahir Şahin,Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu İl Müftü Yardımcıları, İlçe Müftüleri, Gençlik Koordinatörleri Kyk Manevi rehberleri ve çok sayıda genç ve davetli katıldı.

Fotoğraf açıklaması yok.