T.C. Cumhurbaşkanlığı
Diyanet İşleri Başkanlığı

Gaziantep Müftülüğü

13.11.2019

"Öğrencilerin kitapla kafaları, Umre seyahati ile de gönülleri imar edilir."

KİTAP OKUYANLARA UMRE HEDİYESİ

Öğrencilere kitap okuma alışkanlığı kazandırmak amacıyla hayata geçirilen “Aylık Ödüllü Kitap Okuma Yarışması” neticesinde derece yapan öğrenciler Umre’ye gidecek.

Gaziantep Valiliği, Şahinbey Belediyesi, İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve İl Müftülüğü arasında imzalanan protokol imza töreninde, konuşan Vali Davut Gül, kitap okumayla ilgili yapılan her çalışmanın “Ben Okuyorum, Gaziantep Okuyor” kitap okuma kampanyasının bir ayağını oluşturduğunu kaydetti.

Valilikte gerçekleştirilen imza töreninde kitap okumaya teşvik eden böylesi projelerin önemine değinen Gül, dereceye giren öğrencilerin Umre’ye gitmesinin, o havayı teneffüs ederek gündemlerinde Umre’yi konuşmalarının şehir ve çocuklar açısından bir kazanım olduğunu söyledi. Çocukların kitap okudukça ailelerine, şehrine ve ülkesine faydalı bireyler olarak yetişeceğinin altını çizen Gül, projeyi başlatan ve dört yıldır emek veren herkese teşekkür etti.

Öğrencileri kitap okumaya teşvik için yapılan çalışmalardan bir tanesinin ödüllü kitap okuma yarışması olduğunu aktaran Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, öğrencilere her ay kitap dağıtılarak yapılan sınav sonucunda dereceye giren öğrencilerin ödüllendirildiğini dile getirdi. Tahmazoğlu, “Şu ana kadar dağıttığımız kitap sayısı 4 milyonu aştı. Dağıtımlarımız devam ediyor. Bu ay dağıtacağımız kitap neticesinde dereceye giren 161 öğrencimizi Şubat tatilinde Umreye göndereceğiz. Daha önceki çalışmalarda 360 öğrencimizi Umre’ye, 150 öğrencimizi de Bosna Hersek’e göndermiştik” dedi.

Milli Eğitim Müdürü Cengiz Mete ise Şahinbey Belediyesi ile yapılan sosyal ve kültürel faaliyetler içerisinde Umre ziyaretinin önemli bir yeri olduğunu ifade ederek proje kapsamında öğrencilerin hem kitabi bilgiler açısından birçok kazanım elde ettiklerini hem de yerinde gidip görerek öğrendiklerini uygulama imkânı bulduklarını dile getirdi.

"Öğrencilerin kitapla kafaları, Umre seyahati ile de gönülleri imar edilir."

İl Müftümüz Ahmet Çelik de proje ile öğrencilerin kitapla kafalarının, Umre seyahati ile de gönüllerinin imar edildiğini vurguladı.
Konuşmalar sonrasında öğrencilerin kitap okumalarına önemli bir katkı sunacak protokolün imzaları atıldı.

https://www.facebook.com/gantepmuftulugu/

https://twitter.com/gantepmuftulugu

https://www.instagram.com/gantepmuftulugu/