T.C. Cumhurbaşkanlığı
Diyanet İşleri Başkanlığı

Gaziantep Müftülüğü

20.03.2018

Üç Aylar ve Regaib Kandili Mesajı

Peygamberimizin “Allah'ım! Recep ve Şaban aylarını bizim için mübarek kıl ve bizi Ramazan'a kavuştur.” dualarıyla karşılamış olduğu “Üç Aylar” diye bilinen ilahi rahmetin coştuğu, mağfiret ve arınma mevsimine ulaşmanın sevinç ve heyecanını yaşamaktayız. Feyiz ve bereketle dolu bu maneviyat mevsimine 19 Mart 2018 Pazartesi günü girmiş bulunuyoruz. 22 Mart Perşembeyi Cumaya bağlayan gece de inşallah Regâib kandilini idrak etmiş olacağız. Halk arasında üç aylar diye ifade edilen Recep, Şaban ve Ramazan ayları, samimi kulların af ve mağfiretle ödüllendirilecekleri kutsal zamanlardır.  Bu mevsim Allah’ın rızasını, Hazreti Peygamber(sav)’in şefaatini elde edebilmek için çaba göstereceğimiz zaman dilimidir. Üç ayların ilki olan Receb ayında; Regaib ve Mi’rac gecesi, ikincisi olan Şaban ayında Berat gecesi, üçüncüsü olan Ramazan ayında da bin aydan daha hayırlı olarak tarif edilen Kadir gecesi vardır.

Regaib gecesi, Allah’ın kullarını bol bağışladığı, az ibadetlerine karşılık çok sevap verdiği bir rağbet gecesidir. Regaib gecesi duaların kabul edileceği ve isteyen kullarına Cenâb-ı Hakk’ın ihsan ve ikramını bol bol vereceği bir gecedir. Müminler topluluğu olarak bizler, köklü bir medeniyete, engin tecrübeye ve zengin birikime sahibiz. Bu vesileyle sulh ve sükûnumuzu, birlik ve beraberliğimizi, muhabbet ve meveddetimizi, kardeşlik ve dayanışmamızı arttıralım. Tüm arzu ve isteklerimizi, daima iyiye, doğruya, güzele, faydalı olana, hakka ve hakikate, Rabbimize yöneltelim.  İslâm’ın barış ve esenlik mesajlarını tüm insanlığa takdim ederek yeryüzünde hakkı, hakikati, hukuku, adaleti, ahlakı, fazilet ve erdemi yaşam biçimi haline getirelim. Yaşantımızla İslâm’ın barış ve esenlik mesajlarını asrın idrakine sunalım.

Üç aylar ve Regaib Kandilini fırsat bilerek önce nefsimizden başlamak üzere İslâm coğrafyasını, çocuklarımıza ve gelecek nesillere yeniden umut veren bir esenlik yurduna dönüştürelim. Nefislerimizi hesaba çekelim. Bilelim ki Müslüman, elinden ve dilinden diğer Müslümanların selamette olduğu kimsedir. Mümin, elinden ve dilinden diğer müminlerin güven duyduğu, emin olduğu kimsedir. Müslüman Müslüman’a zulmetmez. Müslüman, Müslüman kardeşinin hakkına ve hukukuna el uzatmaz. Müminler kardeştirler. Hiçbir çıkar, menfaat ve maslahat, müminlerin bir arada yaşama ahlakına ve kardeşlik hukukunu ihlal etmesine neden olamaz. İslam coğrafyasını kan ve gözyaşının kapladığı, Ümmetinin birlik ve beraberliğinin bozulduğu şu günlerde adımlarımızı sevgiye, muhabbete, dostluğa ve kardeşliğe doğru atalım. Başta ailemiz ve yaşadığımız şehir olmak üzere Ülkemizin ve İslam âleminin her köşesinde sevginin ve muhabbetin coşkusuyla birliğimizi ve dirliğimizi pekiştirelim. Geliniz, bu manevi iklimi fırsat bilerek,  kendimizi, insanın kalbini karartan her türlü kin, nefret ve intikam duygularından arındıralım. Yüreklerimizi iman, ilim, hikmet ve hakikat nuruyla aydınlatalım. Benliğimizi ilahi rahmetten uzaklaştıran bencillik ve kıskançlıktan kurtaralım.                                                     

Bu duygu ve düşüncelerle Gaziantepli kardeşlerimin Üç aylarını ve Regaip kandillerini tebrik ediyor, bu mübarek günlerde sağlık ve afiyetimize, rızıklarımızın bereketine, ailelerimizin saadetine, milletimizin huzuruna, mazlum Müslüman milletlerin kurtuluşuna İslam âleminin birlik ve beraberliğine ve bütün insanlığın barış ve hidayetine vesile olmasını Cenab-ı Haktan niyaz ediyorum.

 

                                                                                                                                                                                                                                    Ahmet ÇELİK

                                                                                                                                                                                                                            Gaziantep Müftüsü