T.C. Cumhurbaşkanlığı
Diyanet İşleri Başkanlığı

Gaziantep Müftülüğü

13.09.2019

Düğünlerde Silah atılmaması,Havai Fişek atılmaması ve Aşırı Derecede Gürültü Yapılmamasına Dair Bilgilendirme Notu

DÜĞÜNLERDE SİLAH ATILMAMASI, PATLAYICI MADDE KULLANILMASI VE AŞIRI DERECEDE GÜRÜLTÜ YAPILMAMASINA DAİR BİLGİLENDİRME NOTU

Değerli kardeşlerim!

Akrabaları, dostları uzaktan yakından bir araya getiren düğünlerimiz vardır. Bayramlar gibi sevinç ve mutluluk günlerimiz çocuklarımızın mürüvvetleridir. Rabbimizin ne güzel nimetleridir doğrusu. Ama ne yazık ki, bu sevinç günlerimizi bazen kendi ellerimizle hüzne, yasa, gözyaşlarına çeviriyoruz.

Silah ve havai fişek atılması, konvoy yapılması ve yüksek sesle müzik yayını yapılmasının, vatandaşlarımızın üzerinde korku, kaygı ve tedirginliğe neden olduğu, zaman zaman tazecik canlarımızın kaybına ve yaralanmalara sebebiyet verdiği, üzücü ve istenmeyen olayların meydana gelmesine neden olduğu ve neticede bu davranışların bir memnuniyetsizlik ve rahatsızlık oluşturduğu hepimizin malumudur.

Silah atmalar, havai fişek, aşırı gürültüler gecenin bir yarısında hak hukuk tanımadan çalınan kornalarla ortalığı bir anda vahşete çeviriyoruz. Tedirginliklere, yaralanmalara, hatta canlarımızın kaybına sebep oluyoruz. Düğünlerimizi yasa boğuyoruz. Bu Allah’tan revamı dır?

Mutluluk ve sevinçlerimizin, bir başkasının üzüntüsü olmaması, can kayıplarının önüne geçilebilmesi, toplumumuzda huzur ve güveni sarsacak davranışların sergilenmemesi adına daha dikkatli, yasalara uygun ve tedbirli davranılması çok önemlidir. Hz. Peygamber efendimiz (s.a.v) “Tedbir gibi akıl yoktur.” Buyurmuşlardır.

Bu nedenle;

Müslüman Allah’ın her an kendisini görüp gözettiğinin farkında olarak bir mesuliyet duygusuyla yaşar. O’na şükreder ve O’nun rızasına uygun davranır. Bu sebeple düğünlerde ölüm veya yaralanma gibi istenmeyen olaylara sebep olunmaması için, neşeyi hüzne çeviren silah ve havai fişek kullanılmasına gelin bir son verelim. Eğlenirken kimsenin hakkına girmeyelim ve çevremize rahatsızlık vermeyelim. Bu tür davranışların İsraf olduğu gerçeğini de unutmayalım. İsrafda dinimizde haramdır ve haramda da hayır yoktur. Kendimizin veya bir yakınımızın mürüvvetine şahit olarak hayatımızda unutulmaz anılar bırakan bu güzel anları ne olur hüzne çevirmeyelim.

Ayrıca Havai Fişek atan ve attıran kişlere 36.000 tl para cezası uygulandığını cemaatimizle paylaşalım.

Not: Bu metnin vaaz, hutbe ve sohbetler yoluyla her fırsatta vatandaşlarımıza duyurulması ve konunun gündemde tutulması önemle rica olunur.

GAZİANTEP İL MÜFTÜLÜĞÜ