10.06.2016

İlçe Müftümüz Ramazan Ayı Mesajı

Hoş geldin Ey Şehr-i  Kıyam !

 

 İslam aleminin ve tüm müslümanların özlemle beklediği, 11 ayın sultanı olan Şehri Ramadan, yüreklere huzur vermek için, hasta kalplerimizi onarmak için adım adım yaklaştı.  Kulluğumuzu hatırlatan,  kendimize çeki düzen vermemizi sağlayan,  bizleri yeniden ve yine  Kur’an muhabbeti, tilaveti ile  canlandıran,  kardeşliği, sabrı, yardımseverliği öğreten büyük öğretmen Ramazan-ı şerifi idrak edeceğiz. Geliniz Ramazan mektebine kaydımızı yaptıralım. Bir ay boyunca bu mektepte tüm eksikliklerimizi giderip yeniden bir aşk ve heyecanla rabbimize olan kulluğumuzu tescilleyelim. Geliniz hep birlikte Gönül'ler yapmaya aramızda gönül köprüleri kurmaya gayret edelim. Biz oruç tutarken oruçlarımız da bizi tutsun.

Bu vesile ile bu ramazan ve her zaman tüm Müslüman kardeşlerime şu hususlara dikkat etmelerini istirham ediyorum:

1-        Mümkün mertebe  teravih namazlarımızı kılalım. Ve kılarken de namazın vakarına uygun bir şekilde huşu ile aceleye getirmeden spora dönüştürmeden kılmaya çalışalım.

2-        Her gün Kur’an okuyalım. Kuranı anlama noktasında meal ve tefsir okumaları yapalım.

3-        Boş şeylerden uzak duralım. Dedikodu ve gıybete karşı savaş açalım.

4-        Orucumuzu zedeleyen her şeyden uzak duralım. Gönül yıkanlardan değil gönül Kuran'lardan olalım.

5-        Ramazan ayı sabrın ve azmin öğretmenidir. Bu nedenle gün içerisinde karşılaştığımız olumsuzlukları metanetle, sabırla telafi edelim.

6-        Şeytanların zincire vurulduğu bu ayda Tövbe ve İstiğfar edelim.

7-          İftarımızı fakirlerle paylaşalım, iftar sofralarında israfa kaçarak mide fesadına düşmeyelim. kimsesizleri gözetelim.

Maddi ve manevi sayısız  güzelliklerin yaşandığı  ve mükafatının sınırsız olarak verildiği, duaların geri çevrilmediği bu mübarek ayın  İslam aleminin hayrına vesile olmasını temenni ediyor, kardeşlik, dayanışma, huzur ve barışa, İslam coğrafyasındaki akan kanların son bulmasına vesile olmasını cenabı Allah’tan niyaz ediyorum.

 

                                                                                Osman ŞEKERCİ

                                                                                   Nizip Müftüsü