T.C. Cumhurbaşkanlığı
Diyanet İşleri Başkanlığı

Gaziantep Müftülüğü

12.07.2018

“15 Temmuz Karanlık Geceden Aydınlık Sabaha” Konulu Konferans

Gaziantep İl Müftülüğümüz tarafından 15 Temmuz darbe girişimi yıl dönümü münasebetiyle Gaziantep Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ayhan Doğan’ın konuşmacı olarak katıldığı “15 Temmuz Karanlık Geceden Aydınlık Sabaha” konulu konferans düzenlendi.

Müftülüğümüz konferans salonunda düzenlenen programın başında Kur’an Kursu Öğreticisi Mustafa Eker Kur’an-ı Kerimde geçen Şehitlikle ilgili ayetlerden aşrı şerif okudu.

Program 15 Temmuz Sinevizyon gösterisiyle devam etti.

Selamlama konuşmasını yapmak üzere kürsüye gelen İl Müftümüz Ahmet Çelik, İhaneti unutmamak ve unutturmamak için bir araya geldik. Bu topraklarda nice savaşların olduğunu anımsatan Çelik, "Bu süreçte nice yıkımlar yaşandı. Ancak her seferinde bu aziz millet, bunun üstesinden gelmesini bilmiştir. 15 Temmuz gecesi, ülkemizi, milletimizi, demokrasimizi, cumhuriyetimizi ve aydınlık yarınlarımızı yok etmek için vatan hainleri harekete geçmişlerdi." dedi.

FETÖ'cü hainlerin kanlı darbe girişiminde bulunduklarını belirten Çelik, “Milletimiz, bu ülkeyi bölen saldırganlara karşı Çanakkale'de Dumlupınar'da ne cevap vermişse 15 Temmuz gecesinde de cevabı aynı şekilde vermiştir. Bu aziz milletin evlatları, 15 Temmuz gecesi adeta tarih yazmıştır. 15 Temmuz şehitlerimizi ve vatanı, milleti, devleti, bayrağı, mukaddesatı uğruna can veren bütün şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyoruz. Rabbim o acı günleri bizlere bir daha yaşatmasın. Birliğimiz ve dirliğimiz daim ve kaim olsun.” dedi

İl Müftümüz Ahmet Çelik’in konuşmasının ardından Gaziantep Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ayhan Doğan tarafından “15 Temmuz Karanlık Geceden Aydınlık Sabaha” konulu konferans yapıldı. Doğan; 15 Temmuz gecesi Türkiye’nin en karanlık gecesinin en aydınlık sabahına eriştiğini vurgulayarak şöyle devam etti.
“...cesarete karşı hayranlık duymak, esareti yüz kızartıcı bir durum olarak telakki etmek bizim geleneğimizdendir. Atalarımızdan toprakla birlikte devraldığımız devletimizi, istiklalimizi feda edemeyiz. Mücadele edecek savaşçılarımız hala mevcutken atalarımızdan toprakla birlikte devraldığımız devletimizi, istiklalimizi korumalıyız...”

Doğan; Dini istismar hareketleri karşısında Müslüman şahsiyetin tutum, davranış ve duruşu üzerinde değerlendirmelerde bulunarak dünya tarihinde eşine az rastlanır bir destanın yazıldığı 15 Temmuz gecesi aziz milletimizin ortaya koyduğu kahramanlıklara ilham veren “bir milleti millet yapan değerler” hakkında bilgiler verdi.

Program Gaziantep Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ayhan Doğan’a hediye takdimiyle sona erdi.