T.C. Cumhurbaşkanlığı
Diyanet İşleri Başkanlığı

Gaziantep Müftülüğü

10.05.2018

Tashih-i Huruf Eğitimi Alan Kursiyerler Mezun Oldu

Gaziantep İl Müftülüğünde 2. Dönem Tashih-i Huruf kursuna katılarak 6 aylık eğitimlerini tamamlayan kursiyerler için mezuniyet töreni düzenlendi.

Gaziantep İl Müftülüğü konferans salonunda düzenlenen mezuniyet törenine Gaziantep İl Müftüsü Ahmet Çelik, İlçe Müftüleri, İl Müftü Yardımcıları, Milli Eğitim Müdür yardımcılarından Mehmet Ünal, Tuncay Baran, İş Adamlarından Ahmet Ziylan, Abdullah Bayram, din görevlileri ve davetliler katıldı.

Törende konuşan Gaziantep İl Müftüsü Ahmet Çelik, Gaziantep’in bir zaman küçük Buhara olduğuna dikkat çekerek, “Gaziantep bir zaman küçük Buhara idi. 30 bin nüfuslu Gaziantep’te onlarca medrese vardı. Geçmiş bize eğer ders olmuyorsa, bir hedef vermiyorsa kuru bir anmadır. Ama biz Gaziantep’te müftülük olarak bütün din kardeşlerimiz, hayırseverlerimiz ve hocalarımızla birlikte istiyoruz ki Gaziantep’in geçmişte özlenen küçük Buhara havasını günümüze taşıyalım. Gaziantep Sanayi üretimiyle, nüfus potansiyeliyle Türkiye’nin ilk şehrin içerisindedir. Kültürel, manevi ve Kur'an çalışması da ilk onun içerisinde olmalıdır. Gaziantep’e ikinci İstanbul, Doğu’nun İstanbul’u diyorsak bu şehre İstanbulluluk havasını kazandırmamız lazım. Kim kazandıracak bunu? Hepimiz” dedi.

Gaziantep’te eğitim merkezi yapıldığını dile getiren Çelik, eğitim merkezinin Kasım ayında hizmete açılacağını belirterek, “300’ün üzerinde görevli hafız hocamız var. Bu büyük bir kaynak. Bunların yanında çok önemli hocalarımız var. Kurumsallaşmak gerekiyor. Bu hizmetlerin kurumsallaşmasından yanayız. Kurumsallaştırma gayreti içerisindeyiz ki bu hizmetler devam etsin. Bakın ecdadımız kurumsallaşmış. Üzerimizden neler neler geçmesine rağmen yine de yerden fidan olarak yeniden filizlenmişiz. Bu bakımdan Gaziantep’te göreve başladığımda bir eğitim merkezi ihtiyacı var dedik. İş Adamı Ahmet Ziylan abimizden Allah razı olsun sesimize ses verdiler. Eğitim merkezimiz Kasım ayında inşallah açılacak. Gaziantep’te güzel adımlar atılıyor. Bu adımların meyvesini kısa zamanda toplayacağız. Bunun dönüşümü toplumumuza olacak inşallah” ifadelerini kullandı.

Kursiyerlere teşekkür eden Çelik, “Kardeşlerimiz 6 ay emek verdiler, 6 ay boyunca göz nuru döktüler, ter döktüler. Biz bin yıldır İslam’ı medeniyet olarak yaşayan bir milletiz. Bizim mihraplarımıza, kürsülerimizde de anlatan okuyan hocalar yakışır” diye konuştu.

Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başlayan 2. Dönem Tashih-i Huruf kursu mezuniyet töreni kursiyerler tarafından hazırlanan tasavvuf musikisi dinletisiyle devam etti.

Gaziantep İl Müftülüğü konferans salonunda düzenlenen törende İmam-Hatip, Müezzin Kayyım ve Erkek Kur'an Kursu öğreticisi olmak üzere toplam 18 kişi belge aldı.

Mezuniyet töreni, Gaziantep İl Müftüsü Ahmet Çelik ve protokol üyeleri tarafından kursu başarıyla tamamlayan kursiyerlere belgelerinin verilmesiyle sona erdi.