T.C. Cumhurbaşkanlığı
Diyanet İşleri Başkanlığı

Gaziantep Müftülüğü

30.04.2018

Berat Kandili Kur’an Ziyafeti Programı

İl müftülüğümüz Aile ve Dini Rehberlik Bürosu tarafından Berat kandili münasebetiyle Şahinbey Belediyesi Kültür Merkezinde kadınlara yönelik “Kur’an Ziyafeti” programı düzenlendi.

Programın açılış konuşmasında İl Müftüsü Ahmet Çelik bu tür bir programın Gaziantep ilinde bir ilk olduğunu ve bu çalışmaların bir maya olduğunu ilerleyen zamanda bunun meyvesini vereceğini ifade etti. Bu tür toplantılara gelen katılımcılara komşularını, dostlarını da haberdar etmelerini böylece toplumsal güzelliklerin birlikte paylaşılacağını belirtti. Berat kandilinin önemine değinerek konukların kandilini tebrik etti. “Kur’an-ı gönlümüzün baharı eyle” duasıyla yaklaşmakta olan Ramazan ayının ülkemize tüm İslam alemine hayırlara vesile olmasını diledi.

Müftü yardımcısı Hayriye Aydın ise Rahmet tecellilerinin yoğun olduğu bu kutlu mevsimin kutlu gününde Kur’an ziyafetinin olduğu Rahmete hoş geldiniz sözleriyle konukları selamladı. Kur’an eğitiminin önemine vurgu ile bazı şehirlerimizin ses ve seda bakımından Kur’an okuyuşuyla, bazı şehirlerimizin de hafızlarıyla mümtaz olduğunu ve bu programlar vesilesiyle Gaziantep ilinin bu yönüyle de bilinmesi ve bunun çabası içinde olduklarını belirtti.  Konuşmasına “Kur’an hangi varlığın hayatına değdiyse o varlığın değeri arttı, hangi ayda indiyse o ay ayların sultanı oldu, hangi gecede indiyse o gece bin geceden hayırlı oldu, Hz. Peygamber’i (sav) nebilerin efendisi kıldı ve ümmetini de ümmetlerin hayırlısı kıldı”  sözleriyle devam etti. Kur’an-ın bize açılması için öncelikle bizim kalplerimizi Kur’an-a açmamız gerektiğini belirterek katılımcıların kandilini tebrik etti.

Program Elmalılı Hamdi Yazır Kur’an Akademisi asistanı Belgin Zengin hocanın okuduğu aşr-ı şerif ile başladı. Daha sonra aynı akademinin asistanları Uğur Betül Öztürk ve Gülsüm Malkoç hocaların muhayyer kürdi makamında okudukları ilahilerle devam edildi. Uğur Betül Öztürk hoca tarafından Mevlid’den Merhaba bahri ve naat okundu. Ardından Gülsüm Malkoç hoca aşr-ı şerif okudu, daha sonra koro halinde uşşak ve hüseyni ilahiler okundu. Hüzzam makamında ilahilerle ve Uğur Betül Öztürk hocanın okuduğu aşr-ı şerifle devam edildi.

Program İmam Çağdaş Kur’an Kursu öğreticisi Rahime İkbal Tancan hocanın yaptığı dua ile sona erdi. Program dinleyiciler tarafından ilgi ve coşkuyla takip edildi ve program sonunda Kur’an okuyucularına hediye takdim edildi.